Haberler1119 Aile Daha Kiptaş`tan Ev Sahibi Oldu...

Esenyurt 3. Etap Konutları’nın kura çekilişi, bugün Hamza Yerlikaya Spor Kompleksi’nde düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Vural, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım ve kampanyaya müracaat eden vatandaşlar katıldı.

KİPTAŞ’ın sosyal proje kapsamında satışa sunduğu 1320 konut 75, 95 ve 126 metrekarelik dairelerden oluşuyor. 0.57’den başlayan kredi oranı, 240 aya kadar vade imkanı sunan kampanyada, Türkiye’de ilk defa yapılan bir uygulamayla konutların giriş katları fiziksel engelli vatandaşlar için özel dizayn edildi. Böylece müracaatlarını öncelikle gerçekleştiren 24 engelli vatandaş kendileri için özel olarak düzenlenen dairelere kavuştu.KİPTAŞ’ın 26 Mayıs’ta satışa sunduğu Esenyurt 3. Etap Konutları’na toplam 4 bin 79 müracaat yapıldı. 544 adet 75 metrekarelik (2+1) daireye 2 bin 158, 95 metrekarelik (2+1) 271 daireye 1250 ve 126 metrekarelik (3+1) 252 daireye 671 müracaat oldu.

Başkan Topbaş; “Maliyet artışlarını konutlara yansıtmayacağız…”

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, şehrin ulaşım, altyapı ve çevre gibi sorunlarını çözerken, vatandaşlara da dünyanın incisi İstanbul’a yakışır yaşam ortamları hazırlamaya gayret ettiklerini söyledi. Ev sahibi olmanın sadece barınma anlamına gelmediğini, İstanbullulara daha düzgün, daha rahat ve konforlu yaşam imkanı sunmak için yapılan bu konutların etrafında yeşil alan, okul ve alışveriş merkezleri gibi sosyal donatı alanları da yaptıklarına dikkat çeken Başkan Topbaş şöyle konuştu;

İleriki kampanyalarda ödemeler konut tesliminden sonra başlayacak…

Özellikle alt gelir gruplarına yönelik konutların kredilerini temin ederken bankalarla şartlar değişmesin diye pazarlık yaptıklarını ifade eden Kadir Topbaş, “Son haftalarda kurlardaki ve mali sektördeki dalgalanma sebebiyle bunu fırsat bilen bazı kimseler, sadece kendilerini düşünerek bu durumu kullanmaya kalkıyor. Bundan dolayı çimento, beton, demir çelik gibi malzeme fiyatlarında farklılıklar ortaya çıkıyor. İnşallah bunlar geçici olacak, devam etmeyecek. Ama biz bu artışları da dar gelirli vatandaşlarımıza yansıtmayacağız. Genel müdürüme şunu söyledim; ‘Dar gelirli insanımız konut sahibi olmak istiyor. Bu adam kirada oturuyor. Hem kira hem taksit nasıl götürecek?’ Bu nedenle bundan sonraki kampanyalarda vatandaşımız eve taşındıktan sonra taksitlendirmeye başlayacağız. Bunu arzu ediyorum. İnşaallah bunu başarırız. Çünkü insanlar bir taraftan 400 milyon taksit ödeyecek. Bir taraftan kira ödeyecek. Nasıl başedecek? İnşaallah eve taşındıktan sonra taksitlenme sistemini başarırız. Bunu başarabilrsek, sizlerden daha çok ben mutlu olacağım” diye konuştu.Kurada hem anneye hem kızına daire çıktı…

Törende Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın konuşmasının ardından il kuraları da çekti. Noter huzurunda yapılan çekilişte 75 metrekarelik daireler için bankacı kızı Duygu Dilamin Duman ile birlikte başvuruda bulunan Müzeyyen Kısacık isimli bayan çifte sevinç yaşadı. İlk olarak Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından yapılan çekilişte Kısacık’ın kızı Duygu Dilamin Duman’a bir daire çıktı. Ardından gerçekleştirilen birkaç çekiliş sonrası ise Müzeyyen Kısacık’a daire çıktı.

Başkan Kadir Topbaş’ın tebrik ettiği Müzeyyen Kısacık, “Kızım da ben de kirada oturuyoruz. Kızım evli ve bir bankada çalışıyor. Ben de emekliyim, 700 milyon kira ödüyorum. Aslında hiç şanslı değilimdir. Kurada daire çıkacağına da inanmıyordum. Ama kızıma daire çıkınca bana da çıkacağına inanmaya başladım. İsmim okunduğunda çok şaşırdım, inanamıyorum. KİPTAŞ’ın düzenlediği kampanyalara ikinci kez katılıyoruz ve bu sefer ev sahibi olduk. Başkan Kadir Topbaş’a ve Büyükşehir Belediyesi’ne bizi ev sahibi yaptığı için sonsuz teşekkürler ediyorum” diye konuştu. 

« Geri Dön